Kronika skupiny

Občanské sdružení Práčata z Týna  vzniklo v Horšovském Týně 10.října 2010 při realizaci programu v kapucínském klášteře v Horšovském Týně. Zakládajícími členy byli  Emanuel Svoboda (zakládající člen skupiny Samotáři a člen spolku Šlejfíř, otec Emíka), Václav Kadera (majitel tvrze ve Štěpánovicích, člen spolku Šlejfíř, děda Davida), Karel Knotek z města pražského,  Alenka Říhová (bývalá členka ochotnického divadla v Horšovském Týně a matka Kryštůfka) a dětský členové   Emanuel (Emík) Svoboda, Krištof (Kryštůfek) Říha, Martin (Martínek) Leroch a David Novák z Kutné Hory.

Sdružení vzniklo původně především na  realizaci projektu Oživlá doba minulá a strašidla známá i neznámá a vyprávění o historii, které začalo psát svůj příběh v roce 2010 v kapucínském klášteře v Horšovském Týně.
pracatauvod m
Zaměřujeme se na realizaci vlastní divadelní tvorby za využití prvků scénického šermu a divadelních pokusů o hraní do doby středověku dle našich představ se zapojením dětských členů sdružení. Programově překlenujeme historická období od gotiky po baroko. Své programy koncipujeme a stavíme na propracovaných divadelních scénách, textu a scénickém šermu.

V roce 2011 jsme už jako Práčata z Týna měli první vystoupení v lednu na Regiontour v Brně s pořady Pověst o zakletém houslistovi a Hejkal. Následovalo vystoupení O houslistovi v dubnu na  Noci s Andersenem na zámku H.Týn a Pálení čarodějnic na rozhledně v H.Týně s hrou Hejkal. V červenci společně se skupinou Bibus spiritus
týdenní vystupování na hradě v Nových Hradech u Třeboně a v Selibově u Písku jsme byli u křtu Pohádkové kovárny ve společnosti pana režiséra Zdenka Trošky. V srpnu jsme měli vystoupení v Brandýse nad Labem na nádvoří místního zámku. Sezonu jsme ukončili v říjnu v kapucínském klášteře v H.Týně.

V roce 2012 jsme  měli první vystoupení opět v lednu na Regiontour v Brně s hrou Bitva u Domažlic 1431. Další vystoupení bylo v březnu na  Noci s Andersenem na zámku H.Týn a Pálení čarodějnic na rozhledně v H.Týně společně se skupinou Conviktus. Červen byl ve znamení Historie hrou v kapucínském klášteře v H.Týně, vystoupení na tvrzi ve Lštění a na Historickém víkendu v Plzni V červenci na zámku v Poběžovicích jsme strávili dva dny. V srpnu jsme měli vystoupení v Brandýse nad Labem.V září jsme přibrali novou členku Jiřinku. Sezonu jsme ukončili v prosinci v kapucínském klášteře v H.Týně na akci Čertovské reje.

předzdi
 
Rok 2013 jsme opět začali v lednu na Regiontour v Brně s novým programem a to nacvičenou sestavou s prapory, kdy nám pomáhali bubeníci s vytvořením atmosféry a výborné atmosféry. Toto první vystoupení s prapory bylo dáno i na youtube některým z našich fanoušků. ( videa: rozhovor - vystoupení - vystoupení2 )
Další vystoupení bylo v dubnu na Noci s Andersenem na zámku H.Týn a Pálení čarodějnic na rozhledně v H.Týně společně se skupinou Conviktus. Červen byl ve znamení Historie hrou v kapucínském klášteře v H.Týně, vystoupení na Historickém víkendu v Plzni V červenci v klášteře v Domažlicích jsme při sympóziu sklářském vystoupili s Bitvou u Domažlic. Následné dny jsme byli na hradě Točník kde jsme strávili čtyři dny vystupováním a ukázkami života v dobách rozmachu hradu Točník. V září jsme si vyzkoušeli natáčení pohádky v klášteře Kladruby s panem režisérem Svěrákem ml. zvaná Tři bratři, která bude uvedena v srpnu 2014 . Vystoupeni v Bělé nad Radbuzou bylo také v září.Sezonu jsme ukončili v prosinci v kapucínském klášteře v H.Týně na akci Čertovské reje a firemním vystoupením pro firmu Metal v Zahořanech.

1

znak

Naše malá a milá společnost dětských herců se zaměřením na historii má ve svém programu tyto hry :

 

Husité v Čechách aneb Bitva u Domažlic 1431 - hra, kdy setkání husitů s křižákem, který přišel do Čech pro slávu, vrcholí po bitvě u Domažlic léta páně 1431. Úsměvné vyprávění jak husité vyhnali křižácké vojsko z českého království. Boj husitů s cepy, sudlicemi, vidlemi.

 

Přepadení kupce - mušketýři, kteří se vrací z třicetileté války a jejich záliba je boj, chvástání a společné radovánky. Používání kordů, halaparten a dalších zbraní v bojích o ženu a při přepadení kupce

 

Praporové show - šikovnost a umění mladých praporečníků při točení a používání  praporů

 

-----------------